CAP,TANTALUM / TA2O5,10UF,10VDC,20% -TOL,20% +TOL
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 1193058612 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 10 µF |
| Capacitor type | TANTALUM CAPACITOR |
| dielectric materials | TANTALUM (DRY/SOLID) |
| JESD-609 code | e2 |
| Manufacturer's serial number | CX06 |
| negative tolerance | 20% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | Radial |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 10 V |
| Guideline | MIL-C-49137/6 |
| series | CX06 |
| Terminal surface | Tin/Silver (Sn/Ag) |