Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum, 6.3V, 10% +Tol, 10% -Tol, -/+12ppm/Cel TC, 47uF, 2412
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 779111615 |
| package instruction | , 2412 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 47 µF |
| Capacitor type | TANTALUM CAPACITOR |
| dielectric materials | TANTALUM (DRY/SOLID) |
| high | 2.5 mm |
| length | 6 mm |
| negative tolerance | 10% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | SMT |
| method of packing | Bulk |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 10% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 6.3 V |
| series | NR(6.3V,K,EXT) |
| size code | 2412 |
| Temperature Coefficient | -/+12ppm/Cel ppm/°C |
| width | 3.2 mm |