
1000BASE-T Modules
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | XFMRS, Inc. |
| package instruction | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | HEIGHT DIMENSION INCLUDES TERMINAL ALSO |
| application | 1000 BASE-T |
| high | 8.13 mm |
| Insulation voltage | 1500 V |
| length | 27.94 mm |
| Manufacturer's serial number | XFGIB1012POL |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of functions | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| physical size | L27.94XB15.49XH8.13 (mm) |
| Primary inductance | 350 µH |
| Maximum pulse rise time | 1.75 ns |
| surface mount | YES |
| Transformer type | DATACOM TRANSFORMER |
| Turns ratio (Np:Ns) | 1CT:1CT |
| width | 15.49 mm |
| XFGIB1012POL | XFGIB1012POL_15 | |
|---|---|---|
| Description | 1000BASE-T Modules | 1000BASE-T Modules |