Board Connector, 20 Contact(s), 2 Row(s), Male, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Latch & Eject, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 303840894 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | WITH EAR TYPE |
| body width | 0.327 inch |
| subject depth | 0.76 inch |
| body length | 2.358 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contactor design | PREASSEM CONN |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | COPPER ALLOY |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 15 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| insulator material | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Manufacturer's serial number | L-C2HE |
| Plug contact pitch | 0.1 inch |
| Match contact row spacing | 0.1 inch |
| Installation option 1 | LATCH & EJECT |
| Installation option 2 | LOCKING |
| Installation type | CABLE |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| polarization key | POLAR PIN POSITION |
| Rated current (signal) | 1 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | |
| Termination type | IDC |
| Total number of contacts | 20 |
| L-C2HE-20 | L-C2HE-40 | L-C2HE-26 | L-C2HE-34 | L-C2HE-50 | L-C2HE-60 | L-C2HE-24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 20 Contact(s), 2 Row(s), Male, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Latch & Eject, Receptacle | Board Connector, 40 Contact(s), 2 Row(s), Male, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Latch & Eject, Receptacle | Board Connector, 26 Contact(s), 2 Row(s), Male, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Latch & Eject, Receptacle | Board Connector, 34 Contact(s), 2 Row(s), Male, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Latch & Eject, Receptacle | Board Connector, 50 Contact(s), 2 Row(s), Male, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Latch & Eject, Receptacle | Board Connector, 60 Contact(s), 2 Row(s), Male, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Latch & Eject, Receptacle | Board Connector, 24 Contact(s), 2 Row(s), Male, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Latch & Eject, Receptacle |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Other features | WITH EAR TYPE | WITH EAR TYPE | WITH EAR TYPE | WITH EAR TYPE | WITH EAR TYPE | WITH EAR TYPE | WITH EAR TYPE |
| body width | 0.327 inch | 0.327 inch | 0.327 inch | 0.327 inch | 0.327 inch | 0.327 inch | 0.327 inch |
| subject depth | 0.76 inch | 0.76 inch | 0.76 inch | 0.76 inch | 0.76 inch | 0.76 inch | 0.76 inch |
| body length | 2.358 inch | 3.358 inch | 2.658 inch | 3.058 inch | 3.858 inch | 4.358 inch | 2.558 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contactor design | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 15 mΩ | 15 mΩ | 15 mΩ | 15 mΩ | 15 mΩ | 15 mΩ | 15 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω |
| insulator material | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Manufacturer's serial number | L-C2HE | L-C2HE | L-C2HE | L-C2HE | L-C2HE | L-C2HE | L-C2HE |
| Plug contact pitch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch |
| Match contact row spacing | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch |
| Installation option 1 | LATCH & EJECT | LATCH & EJECT | LATCH & EJECT | LATCH & EJECT | LATCH & EJECT | LATCH & EJECT | LATCH & EJECT |
| Installation option 2 | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING |
| Installation type | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE |
| Number of rows loaded | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| polarization key | POLAR PIN POSITION | POLAR PIN POSITION | POLAR PIN POSITION | POLAR PIN POSITION | POLAR PIN POSITION | POLAR PIN POSITION | POLAR PIN POSITION |
| Rated current (signal) | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A |
| Guideline | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Termination type | IDC | IDC | IDC | IDC | IDC | IDC | IDC |
| Total number of contacts | 20 | 40 | 26 | 34 | 50 | 60 | 24 |
| Maker | - | Morethanall Co., Ltd. | Morethanall Co., Ltd. | Morethanall Co., Ltd. | Morethanall Co., Ltd. | - | - |