ADC, Successive Approximation, 12-Bit, 1 Func, 1 Channel, Parallel, 8 Bits Access, CMOS, CDIP24, CERDIP-24
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Maxim |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | CERDIP-24 |
| Contacts | 24 |
| Reach Compliance Code | _compli |
| ECCN code | 3A001.A.2.C |
| Maximum analog input voltage | 5 V |
| Minimum analog input voltage | |
| Maximum conversion time | 13 µs |
| Converter type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| JESD-30 code | R-GDIP-T24 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum linear error (EL) | 0.024% |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Nominal negative supply voltage | -15 V |
| Number of analog input channels | 1 |
| Number of digits | 12 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 24 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output bit code | OFFSET BINARY, COMPLEMENTARY OFFSET BINARY |
| Output format | PARALLEL, 8 BITS |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 245 |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | MIL-STD-883 |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| MX7572SQ12/883B | MX7572JCWG12+ | MX7572KCWG05+T | MX7572LN12+ | MX7572JEWG12+ | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | ADC, Successive Approximation, 12-Bit, 1 Func, 1 Channel, Parallel, 8 Bits Access, CMOS, CDIP24, CERDIP-24 | ADC, Successive Approximation, 12-Bit, 1 Func, 1 Channel, Parallel, 8 Bits Access, CMOS, PDSO24, SOP-24 | ADC, Successive Approximation, 12-Bit, 1 Func, 1 Channel, Parallel, 8 Bits Access, CMOS, PDSO24, SOP-24 | ADC, Successive Approximation, 12-Bit, 1 Func, 1 Channel, Parallel, 8 Bits Access, CMOS, PDIP24, LEAD FREE, PLASTIC, DIP-24 | ADC, Successive Approximation, 12-Bit, 1 Func, 1 Channel, Parallel, 8 Bits Access, CMOS, PDSO24, LEAD FREE, SOIC-24 |
| Is it lead-free? | Contains lead | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | incompatible | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Maker | Maxim | Maxim | Maxim | Maxim | Maxim |
| Parts packaging code | DIP | SOIC | SOIC | DIP | SOIC |
| package instruction | CERDIP-24 | SOP, SOP24,.4 | SOP, SOP24,.4 | DIP, DIP24,.3 | SOP, |
| Contacts | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 |
| Reach Compliance Code | _compli | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | 3A001.A.2.C | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Maximum analog input voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Maximum conversion time | 13 µs | 13000000 µs | 5200000 µs | 13 µs | 5.2 µs |
| Converter type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| JESD-30 code | R-GDIP-T24 | R-PDSO-G24 | R-PDSO-G24 | R-PDIP-T24 | R-PDSO-G24 |
| JESD-609 code | e0 | e3 | e3 | e3 | e3 |
| Maximum linear error (EL) | 0.024% | 0.024% | 0.024% | 0.012% | 0.012% |
| Humidity sensitivity level | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Nominal negative supply voltage | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of analog input channels | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of digits | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Output bit code | OFFSET BINARY, COMPLEMENTARY OFFSET BINARY | OFFSET BINARY, COMPLEMENTARY OFFSET BINARY | OFFSET BINARY, COMPLEMENTARY OFFSET BINARY | OFFSET BINARY, COMPLEMENTARY OFFSET BINARY | OFFSET BINARY, COMPLEMENTARY OFFSET BINARY |
| Output format | PARALLEL, 8 BITS | PARALLEL, 8 BITS | PARALLEL, 8 BITS | PARALLEL, 8 BITS | PARALLEL, 8 BITS |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | SOP | SOP | DIP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 245 | NOT SPECIFIED | 250 | NOT SPECIFIED | 260 |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 2.65 mm | 2.65 mm | 4.572 mm | 2.65 mm |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES | YES | NO | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | MILITARY | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | TIN LEAD | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | 30 | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm | 7.5 mm | 7.5 mm | 7.62 mm | 7.5 mm |
| length | - | 15.4 mm | 15.4 mm | 30.545 mm | 15.4 mm |
| Encapsulate equivalent code | - | SOP24,.4 | SOP24,.4 | DIP24,.3 | - |
| power supply | - | 5,-15 V | 5,-15 V | 5,-15 V | - |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| AD7572JNZ12 | Rochester Electronics | 1-CH 12-BIT SUCCESSIVE APPROXIMATION ADC, PARALLEL ACCESS, PDIP24, 0.300 INCH, PLASTIC, DIP-24 |
| AD7572JN12 | Rochester Electronics | 1-CH 12-BIT SUCCESSIVE APPROXIMATION ADC, PARALLEL ACCESS, PDIP24, 0.300 INCH, PLASTIC, DIP-24 |
| MX7572JN12+ | Maxim(美信半导体) | analog to digital converters - adc 12-bit precision dac |
| MX7572KN12+ | Maxim(美信半导体) | analog to digital converters - adc 12-bit precision dac |
| AD7572KN12 | Rochester Electronics | 1-CH 12-BIT SUCCESSIVE APPROXIMATION ADC, PARALLEL ACCESS, PDIP24, 0.300 INCH, PLASTIC, DIP-24 |
| MX7572JN12 | Rochester Electronics | 1-CH 12-BIT SUCCESSIVE APPROXIMATION ADC, PARALLEL ACCESS, PDIP24, PLASTIC, DIP-24 |
| AD7572AQ12 | Rochester Electronics | 1-CH 12-BIT SUCCESSIVE APPROXIMATION ADC, PARALLEL ACCESS, CDIP24, 0.300 INCH, CERDIP-24 |
| MX7572KN12 | Rochester Electronics | 1-CH 12-BIT SUCCESSIVE APPROXIMATION ADC, PARALLEL ACCESS, PDIP24, PLASTIC, DIP-24 |
| MX7572AQ12 | Maxim(美信半导体) | Analog to Digital Converters - ADC Complete High-Speed CMOS, 12-Bit ADC |
| MX7572SQ12 | Maxim(美信半导体) | Analog to Digital Converters - ADC |
| MX7572BQ12 | Maxim(美信半导体) | Analog to Digital Converters - ADC |
| MX7572TQ12 | Maxim(美信半导体) | Analog to Digital Converters - ADC |
| AD7572SQ12 | Maxim(美信半导体) | A/D Converter, 12-Bit, 1 Func, BICMOS, CDIP24, |
| MX7572JN12-T | Maxim(美信半导体) | ADC, Successive Approximation, 12-Bit, 1 Func, 1 Channel, Parallel, 8 Bits Access, CMOS, PDIP24, PLASTIC, DIP-24 |