CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 25V, 33uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1992171735 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 33 µF |
| Capacitor type | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR |
| dielectric materials | ALUMINUM (WET) |
| ESR | 5020 mΩ |
| leakage current | 0.002 mA |
| Manufacturer's serial number | CEAEM |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 20% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package shape | CYLINDRICAL PACKAGE |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 25 V |
| ripple current | 101 mA |
| surface mount | NO |
| Delta tangent | 0.1 |
| Terminal shape | WIRE |




| CEAEM1E330M | CEAEM1V470M | CEAEM1V471M | CEAEM1H4R7M | CEAEM1C101M | CEAEM1J4R7M | CEAEM1H221M | CEAEM1C471M | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 25V, 33uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 35V, 47uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 35V, 470uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 50V, 4.7uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 16V, 100uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 63V, 4.7uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 50V, 220uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 16V, 470uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| capacitance | 33 µF | 47 µF | 470 µF | 4.7 µF | 100 µF | 4.7 µF | 220 µF | 470 µF |
| Capacitor type | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR |
| dielectric materials | ALUMINUM (WET) | ALUMINUM (WET) | ALUMINUM (WET) | ALUMINUM (WET) | ALUMINUM (WET) | ALUMINUM (WET) | ALUMINUM (WET) | ALUMINUM (WET) |
| ESR | 5020 mΩ | 3530 mΩ | 353 mΩ | 28200 mΩ | 1990 mΩ | 28200 mΩ | 603 mΩ | 423 mΩ |
| leakage current | 0.002 mA | 0.0033 mA | 0.0329 mA | 0.002 mA | 0.0032 mA | 0.002 mA | 0.022 mA | 0.015 mA |
| Manufacturer's serial number | CEAEM | CEAEM | CEAEM | CEAEM | CEAEM | CEAEM | CEAEM | CEAEM |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package shape | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE |
| polarity | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED |
| positive tolerance | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 25 V | 35 V | 35 V | 50 V | 16 V | 63 V | 50 V | 16 V |
| ripple current | 101 mA | 187 mA | 1040 mA | 37 mA | 240 mA | 37 mA | 633 mA | 790 mA |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Delta tangent | 0.1 | 0.1 | 0.1 | 0.08 | 0.12 | 0.08 | 0.08 | 0.12 |
| Terminal shape | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE |