
Peizoresistive Sensor, Compound, -14.5Psi Min, 36.25Psi Max, 0.25%, Rectangular, Through Hole Mount, ROHS COMPLIANT, SIP-4
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1053296390 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum accuracy(%) | 0.25% |
| Other features | Port Diameter = 4.93 MM |
| body width | 5.9 mm |
| body height | 9.91 mm |
| Body length or diameter | 9.91 mm |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of digits | 12 |
| Maximum working current | 3 mA |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output interface type | I2C INTERFACE |
| Output type | ANALOG VOLTAGE |
| Package Shape/Form | RECTANGULAR |
| port type | BARBED |
| Maximum pressure range | 36.25 Psi |
| Minimum pressure range | -14.5 Psi |
| Pressure sensing mode | COMPOUND |
| Response time | 1000 µs |
| Sensor/temperature sensor type | PRESSURE SENSOR,PIEZORESISTIVE |
| Maximum supply voltage | 5.25 V |
| Minimum supply voltage | 4.75 V |
| surface mount | NO |
| Termination type | SOLDER |