Zener Diode, 18V V(Z), 20%, 10W,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 105417878 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Configuration | SINGLE |
| Diode type | ZENER DIODE |
| Maximum dynamic impedance | 4 Ω |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of components | 1 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Maximum power dissipation | 10 W |
| Nominal reference voltage | 18 V |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Maximum voltage tolerance | 20% |
| Working test current | 140 mA |