IC VREG 5 V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 1 V DROPOUT, UUC, DIE, Fixed Positive Single Output LDO Regulator
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 1035396968 |
| package instruction | DIE, DIE OR CHIP |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Adjustability | FIXED |
| Maximum drop-back voltage 1 | 1 V |
| Maximum absolute input voltage | 60 V |
| Maximum input voltage | 26 V |
| Minimum input voltage | 7 V |
| JESD-30 code | X-XUUC-N |
| Maximum grid adjustment rate | 0.05% |
| Maximum load regulation | 0.1% |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Working temperatureTJ-Max | 150 °C |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Maximum output current 1 | 1 A |
| Maximum output voltage 1 | 5.25 V |
| Minimum output voltage 1 | 4.75 V |
| Nominal output voltage 1 | 5 V |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIE |
| Encapsulate equivalent code | DIE OR CHIP |
| Package shape | UNSPECIFIED |
| Package form | UNCASED CHIP |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 225 |
| Certification status | Not Qualified |
| Regulator type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Filter level | 38535V;38534K;883S |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | UPPER |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Maximum voltage tolerance | 5% |
| LM2940-5.0MDE | 5962-8958703XA | 5962R8958702V9A | 5962R8958704VXA | LM2940GW5.0RLQV | LM2940WG-5.0/883 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC VREG 5 V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 1 V DROPOUT, UUC, DIE, Fixed Positive Single Output LDO Regulator | IC VREG 5 V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 1 V DROPOUT, CDSO16, CERAMIC, SOIC-16, Fixed Positive Single Output LDO Regulator | IC VREG 5 V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 1 V DROPOUT, UUC, DIE, Fixed Positive Single Output LDO Regulator | IC VREG 5 V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 1 V DROPOUT, CDSO16, CERAMIC, SOIC-16, Fixed Positive Single Output LDO Regulator | IC VREG 5 V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 1 V DROPOUT, CDSO16, CERAMIC, SOIC-16, Fixed Positive Single Output LDO Regulator | IC VREG 5 V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 1 V DROPOUT, CDSO16, CERAMIC, SOIC-16, Fixed Positive Single Output LDO Regulator |
| package instruction | DIE, DIE OR CHIP | SOP, | DIE, DIE OR CHIP | SOP, | SOP, | SOP, SOP16,.4 |
| Reach Compliance Code | compliant | unknow | compliant | unknown | unknown | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Maximum drop-back voltage 1 | 1 V | 1 V | 1 V | 1 V | 1 V | - |
| Maximum input voltage | 26 V | 26 V | 26 V | 26 V | 26 V | - |
| Minimum input voltage | 7 V | 7 V | 7 V | 7 V | 7 V | - |
| JESD-30 code | X-XUUC-N | R-CDSO-G16 | X-XUUC-N | R-CDSO-G16 | R-CDSO-G16 | - |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - |
| Working temperatureTJ-Max | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | - |
| Maximum output current 1 | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | - |
| Maximum output voltage 1 | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | - |
| Minimum output voltage 1 | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | - |
| Nominal output voltage 1 | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | - |
| Package body material | UNSPECIFIED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | UNSPECIFIED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | - |
| encapsulated code | DIE | SOP | DIE | SOP | SOP | - |
| Package shape | UNSPECIFIED | RECTANGULAR | UNSPECIFIED | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - |
| Package form | UNCASED CHIP | SMALL OUTLINE | UNCASED CHIP | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | - |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | - |
| Regulator type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | - |
| Filter level | 38535V;38534K;883S | MIL-STD-883 | MIL-PRF-38535 Class V | MIL-PRF-38535 Class V | - | - |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | - |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | - |
| Terminal form | NO LEAD | GULL WING | NO LEAD | GULL WING | GULL WING | - |
| Terminal location | UPPER | DUAL | UPPER | DUAL | DUAL | - |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 | 1 | - |