Ceramic Capacitor, Ceramic,
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 8335386705 |
| package instruction | , 1210 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 26 weeks |
| capacitance | 10 µF |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR |
| dielectric materials | CERAMIC |
| high | 2.5 mm |
| length | 3.2 mm |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| multi-layer | Yes |
| negative tolerance | 10% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | SMT |
| method of packing | TR, Embossed Plastic, 7 Inch |
| positive tolerance | 10% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 25 V |
| size code | 1210 |
| surface mount | YES |
| Temperature characteristic code | X7R |
| Temperature Coefficient | 15% ppm/°C |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| width | 2.5 mm |
