1000 mA, 45 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G4 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Shell connection | COLLECTOR |
| Maximum collector current (IC) | 1 A |
| Collector-emitter maximum voltage | 45 V |
| Configuration | DARLINGTON |
| Minimum DC current gain (hFE) | 2000 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G4 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 4 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Polarity/channel type | PNP |
| Maximum power consumption environment | 1.5 W |
| Maximum power dissipation(Abs) | 1.5 W |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | DUAL |
| Transistor component materials | SILICON |
| Nominal transition frequency (fT) | 200 MHz |
| Maximum off time (toff) | 1500 ns |
| Maximum opening time (tons) | 400 ns |
| VCEsat-Max | 1.8 V |
| Base Number Matches | 1 |

| BSP60 | BSP60BSP62 | BSP62 | BSP61 | Q62702-P1168 | Q62702-P1166 | Q62702-P1167 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 1000 mA, 45 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR | 1000 mA, 45 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR | 1000 mA, 80 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR | 1000 mA, 45 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR | 1000 mA, 45 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR | 1000 mA, 45 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR | 1000 mA, 45 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR |
| Shell connection | COLLECTOR | COLLECTOR | COLLECTOR | COLLECTOR | COLLECTOR | COLLECTOR | COLLECTOR |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| surface mount | YES | Yes | YES | YES | Yes | Yes | Yes |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Transistor component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Transistor polarity | - | PNP | - | - | PNP | PNP | PNP |
| Maximum on-time | - | 400 ns | - | - | 400 ns | 400 ns | 400 ns |
| Maximum off time | - | 1500 ns | - | - | 1500 ns | 1500 ns | 1500 ns |
| Maximum collector current | - | 1 A | - | - | 1 A | 1 A | 1 A |
| Maximum Collector-Emitter Voltage | - | 45 V | - | - | 45 V | 45 V | 45 V |
| Processing package description | - | ROHS COMPLIANT PACKAGE-4 | - | - | ROHS COMPLIANT PACKAGE-4 | ROHS COMPLIANT PACKAGE-4 | ROHS COMPLIANT PACKAGE-4 |
| Lead-free | - | Yes | - | - | Yes | Yes | Yes |
| EU RoHS regulations | - | Yes | - | - | Yes | Yes | Yes |
| state | - | ACTIVE | - | - | ACTIVE | ACTIVE | ACTIVE |
| packaging shape | - | RECTANGULAR | - | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package Size | - | SMALL OUTLINE | - | - | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| terminal coating | - | MATTE TIN | - | - | MATTE TIN | MATTE TIN | MATTE TIN |
| Packaging Materials | - | PLASTIC/EPOXY | - | - | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| structure | - | DARLINGTON WITH BUILT-IN DIODE AND RESISTOR | - | - | DARLINGTON WITH BUILT-IN DIODE AND RESISTOR | DARLINGTON WITH BUILT-IN DIODE AND RESISTOR | DARLINGTON WITH BUILT-IN DIODE AND RESISTOR |
| transistor applications | - | SWITCHING | - | - | SWITCHING | SWITCHING | SWITCHING |
| Transistor type | - | GENERAL PURPOSE SMALL SIGNAL | - | - | GENERAL PURPOSE SMALL SIGNAL | GENERAL PURPOSE SMALL SIGNAL | GENERAL PURPOSE SMALL SIGNAL |
| Minimum DC amplification factor | - | 2000 | - | - | 2000 | 2000 | 2000 |
| Rated crossover frequency | - | 200 MHz | - | - | 200 MHz | 200 MHz | 200 MHz |