1000 mA, 45 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR
| Parameter Name | Attribute value |
| Number of terminals | 4 |
| Transistor polarity | PNP |
| Maximum on-time | 400 ns |
| Maximum off time | 1500 ns |
| Maximum collector current | 1 A |
| Maximum Collector-Emitter Voltage | 45 V |
| Processing package description | ROHS COMPLIANT PACKAGE-4 |
| Lead-free | Yes |
| EU RoHS regulations | Yes |
| state | ACTIVE |
| packaging shape | RECTANGULAR |
| Package Size | SMALL OUTLINE |
| surface mount | Yes |
| Terminal form | GULL WING |
| terminal coating | MATTE TIN |
| Terminal location | DUAL |
| Packaging Materials | PLASTIC/EPOXY |
| structure | DARLINGTON WITH BUILT-IN DIODE AND RESISTOR |
| Shell connection | COLLECTOR |
| Number of components | 1 |
| transistor applications | SWITCHING |
| Transistor component materials | SILICON |
| Transistor type | GENERAL PURPOSE SMALL SIGNAL |
| Minimum DC amplification factor | 2000 |
| Rated crossover frequency | 200 MHz |

| BSP60BSP62 | BSP60 | BSP62 | BSP61 | Q62702-P1168 | Q62702-P1166 | Q62702-P1167 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 1000 mA, 45 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR | 1000 mA, 45 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR | 1000 mA, 80 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR | 1000 mA, 45 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR | 1000 mA, 45 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR | 1000 mA, 45 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR | 1000 mA, 45 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR |
| Number of terminals | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| surface mount | Yes | YES | YES | YES | Yes | Yes | Yes |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Shell connection | COLLECTOR | COLLECTOR | COLLECTOR | COLLECTOR | COLLECTOR | COLLECTOR | COLLECTOR |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Transistor component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Transistor polarity | PNP | - | - | - | PNP | PNP | PNP |
| Maximum on-time | 400 ns | - | - | - | 400 ns | 400 ns | 400 ns |
| Maximum off time | 1500 ns | - | - | - | 1500 ns | 1500 ns | 1500 ns |
| Maximum collector current | 1 A | - | - | - | 1 A | 1 A | 1 A |
| Maximum Collector-Emitter Voltage | 45 V | - | - | - | 45 V | 45 V | 45 V |
| Processing package description | ROHS COMPLIANT PACKAGE-4 | - | - | - | ROHS COMPLIANT PACKAGE-4 | ROHS COMPLIANT PACKAGE-4 | ROHS COMPLIANT PACKAGE-4 |
| Lead-free | Yes | - | - | - | Yes | Yes | Yes |
| EU RoHS regulations | Yes | - | - | - | Yes | Yes | Yes |
| state | ACTIVE | - | - | - | ACTIVE | ACTIVE | ACTIVE |
| packaging shape | RECTANGULAR | - | - | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package Size | SMALL OUTLINE | - | - | - | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| terminal coating | MATTE TIN | - | - | - | MATTE TIN | MATTE TIN | MATTE TIN |
| Packaging Materials | PLASTIC/EPOXY | - | - | - | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| structure | DARLINGTON WITH BUILT-IN DIODE AND RESISTOR | - | - | - | DARLINGTON WITH BUILT-IN DIODE AND RESISTOR | DARLINGTON WITH BUILT-IN DIODE AND RESISTOR | DARLINGTON WITH BUILT-IN DIODE AND RESISTOR |
| transistor applications | SWITCHING | - | - | - | SWITCHING | SWITCHING | SWITCHING |
| Transistor type | GENERAL PURPOSE SMALL SIGNAL | - | - | - | GENERAL PURPOSE SMALL SIGNAL | GENERAL PURPOSE SMALL SIGNAL | GENERAL PURPOSE SMALL SIGNAL |
| Minimum DC amplification factor | 2000 | - | - | - | 2000 | 2000 | 2000 |
| Rated crossover frequency | 200 MHz | - | - | - | 200 MHz | 200 MHz | 200 MHz |