RF SMA Connector, 1 Contact(s), Female, Cable Mount, Crimp Terminal, Locking, Jack
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 315814368 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| subject depth | 0.496 inch |
| Body/casing type | JACK |
| Cable type | RG-178 |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Connector type | RF SMA CONNECTOR |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact resistance | 6 mΩ |
| Contact style | COAX |
| Dielectric withstand voltage | 1400VAC V |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| Manufacturer's serial number | SMA |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | CABLE |
| Number of ports | 1 |
| Maximum operating frequency | 20 GHz |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell surface | BRASS |
| Termination type | CRIMP |
| Total number of contacts | 1 |

| SMA-J-C4-H-ST-BH2 | SMA-P-C-H-RA-C10 | SMA-P-C-HF-RA-CA1S | SMA-J-C4-H-ST-BH1 | SMA-J-C4-H-ST-BR1 | SMA-J-C4-H-ST-BR2 | SMA-J-C4-H-ST-S10 | SMA-J-C4-HF-ST-BH1S | SMA-J-C4-H-ST-B10 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | RF SMA Connector, 1 Contact(s), Female, Cable Mount, Crimp Terminal, Locking, Jack | RF SMA Connector, 1 Contact(s), Male, Cable Mount, Crimp Terminal, Locking, Plug | RF SMA Connector, 1 Contact(s), Male, Cable Mount, Crimp Terminal, Locking, Plug | RF SMA Connector, 1 Contact(s), Female, Cable Mount, Crimp Terminal, Locking, Jack | RF SMA Connector, 1 Contact(s), Female, Cable Mount, Crimp Terminal, Locking, Jack | RF SMA Connector, 1 Contact(s), Female, Cable Mount, Crimp Terminal, Locking, Jack | RF SMA Connector, 1 Contact(s), Female, Cable Mount, Crimp Terminal, Locking, Jack | RF SMA Connector, 1 Contact(s), Female, Cable Mount, Crimp Terminal, Locking, Jack | RF SMA Connector, 1 Contact(s), Female, Cable Mount, Crimp Terminal, Locking, Jack |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| subject depth | 0.496 inch | 0.63 inch | 0.63 inch | 0.496 inch | 0.496 inch | 0.496 inch | 0.496 inch | 0.496 inch | 0.496 inch |
| Body/casing type | JACK | PLUG | PLUG | JACK | JACK | JACK | JACK | JACK | JACK |
| Cable type | RG-178 | RG-58 | RG-316 | RG-174 | RG-174 | RG-178 | RG-58 | RG-316 | RG-58 |
| Characteristic impedance | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω |
| Connector type | RF SMA CONNECTOR | RF SMA CONNECTOR | RF SMA CONNECTOR | RF SMA CONNECTOR | RF SMA CONNECTOR | RF SMA CONNECTOR | RF SMA CONNECTOR | RF SMA CONNECTOR | RF SMA CONNECTOR |
| Contact point gender | FEMALE | MALE | MALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE |
| Contact resistance | 6 mΩ | 6 mΩ | 6 mΩ | 6 mΩ | 6 mΩ | 6 mΩ | 6 mΩ | 6 mΩ | 6 mΩ |
| Contact style | COAX | COAX | COAX | COAX | COAX | COAX | COAX | COAX | COAX |
| Dielectric withstand voltage | 1400VAC V | 1400VAC V | 1400VAC V | 1400VAC V | 1400VAC V | 1400VAC V | 1400VAC V | 1400VAC V | 1400VAC V |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω |
| Manufacturer's serial number | SMA | SMA | SMA | SMA | SMA | SMA | SMA | SMA | SMA |
| Installation option 1 | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE |
| Number of ports | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating frequency | 20 GHz | 20 GHz | 20 GHz | 20 GHz | 20 GHz | 20 GHz | 20 GHz | 20 GHz | 20 GHz |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Shell surface | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS |
| Termination type | CRIMP | CRIMP | CRIMP | CRIMP | CRIMP | CRIMP | CRIMP | CRIMP | CRIMP |
| Total number of contacts | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Objectid | 315814368 | - | - | 315814367 | 315814369 | 315814370 | 315814373 | 315814374 | 315814371 |