
10-Bit, 8 MSPS ADC Dual Ch., Parallel DSP/uP, Channel Autoscan, Low Power 32-TSSOP -40 to 85
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | TSSOP |
| package instruction | GREEN, PLASTIC, TSSOP-32 |
| Contacts | 32 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Maximum analog input voltage | 4.05 V |
| Minimum analog input voltage | 1.4 V |
| Converter type | ADC, PROPRIETARY METHOD |
| JESD-30 code | R-PDSO-G32 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 11 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.0977% |
| Humidity sensitivity level | 2 |
| Number of analog input channels | 2 |
| Number of digits | 10 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 32 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output bit code | BINARY, 2\'S COMPLEMENT BINARY |
| Output format | PARALLEL, WORD |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSSOP32,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 3.3/5,5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Sampling rate | 8 MHz |
| Sample and hold/Track and hold | SAMPLE |
| Maximum seat height | 1.2 mm |
| Maximum slew rate | 40 mA |
| Minimum supply voltage | 3 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 6.2 mm |