
Film Capacitor, Polyester, 250V, 10% +Tol, 10% -Tol, 0.27uF, Through Hole Mount, 4123, RADIAL LEADED
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1936715301 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 39 weeks |
| Samacsys Description | Metallized Polyester Film Capacitor, MPET, 0.27µF ± 10%, 250V, -40 to 105 (85)(°C) (LXWXH): 10.3x5.9x10.8 |
| Samacsys Manufacturer | Panasonic |
| Other features | FLAME PROOF, NON-INDUCTIVE |
| capacitance | 0.27 µF |
| Capacitor type | FILM CAPACITOR |
| dielectric materials | POLYESTER |
| high | 10.8 mm |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 10.3 mm |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 10% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| Package form | Radial |
| method of packing | BULK |
| positive tolerance | 10% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 250 V |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin (Sn) |
| Terminal pitch | 7.5 mm |
| Terminal shape | WIRE |
| width | 5.9 mm |

| ECQE2274KB | ECQE2274JBZ | ECQE2275JB | ECQE2275KBB | ECQE2395JB | ECQE2395JBZ | ECQE2395KB | ECQE2395KBZ | ECQE2274KBB | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Film Capacitor, Polyester, 250V, 10% +Tol, 10% -Tol, 0.27uF, Through Hole Mount, 4123, RADIAL LEADED | Film Capacitor, Polyester, 250V, 5% +Tol, 5% -Tol, 0.27uF, Through Hole Mount, 4123, RADIAL LEADED | Film Capacitor, Polyester, 250V, 5% +Tol, 5% -Tol, 2.7uF, Through Hole Mount, 8237, RADIAL LEADED | Film Capacitor, Polyester, 250V, 10% +Tol, 10% -Tol, 2.7uF, Through Hole Mount, 8237, RADIAL LEADED | Film Capacitor, Polyester, 250V, 5% +Tol, 5% -Tol, 3.9uF, Through Hole Mount, 8243, RADIAL LEADED | Film Capacitor, Polyester, 250V, 5% +Tol, 5% -Tol, 3.9uF, Through Hole Mount, 8243, RADIAL LEADED | Film Capacitor, Polyester, 250V, 10% +Tol, 10% -Tol, 3.9uF, Through Hole Mount, 8243, RADIAL LEADED | Film Capacitor, Polyester, 250V, 10% +Tol, 10% -Tol, 3.9uF, Through Hole Mount, 8243, RADIAL LEADED | Film Capacitor, Polyester, 250V, 10% +Tol, 10% -Tol, 0.27uF, Through Hole Mount, 4123, RADIAL LEADED |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Objectid | 1936715301 | 2126981189 | 1936715304 | 1936715306 | 1936715340 | 2126981216 | 1936715343 | 2126981218 | 1936715300 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Other features | FLAME PROOF, NON-INDUCTIVE | FLAME PROOF, NON-INDUCTIVE | FLAME PROOF, NON-INDUCTIVE | FLAME PROOF, NON-INDUCTIVE | FLAME PROOF, NON-INDUCTIVE | FLAME PROOF, NON-INDUCTIVE | FLAME PROOF, NON-INDUCTIVE | FLAME PROOF, NON-INDUCTIVE | FLAME PROOF, NON-INDUCTIVE |
| capacitance | 0.27 µF | 0.27 µF | 2.7 µF | 2.7 µF | 3.9 µF | 3.9 µF | 3.9 µF | 3.9 µF | 0.27 µF |
| Capacitor type | FILM CAPACITOR | FILM CAPACITOR | FILM CAPACITOR | FILM CAPACITOR | FILM CAPACITOR | FILM CAPACITOR | FILM CAPACITOR | FILM CAPACITOR | FILM CAPACITOR |
| dielectric materials | POLYESTER | POLYESTER | POLYESTER | POLYESTER | POLYESTER | POLYESTER | POLYESTER | POLYESTER | POLYESTER |
| high | 10.8 mm | 10.8 mm | 16.7 mm | 21.7 mm | 19.8 mm | 19.8 mm | 19.8 mm | 19.8 mm | 15.8 mm |
| JESD-609 code | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 |
| length | 10.3 mm | 10.3 mm | 20.8 mm | 20.8 mm | 20.8 mm | 20.8 mm | 20.8 mm | 20.8 mm | 10.3 mm |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 10% | 5% | 5% | 10% | 5% | 5% | 10% | 10% | 10% |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE |
| Package form | Radial | Radial | Radial | Radial | Radial | Radial | Radial | Radial | Radial |
| method of packing | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK |
| positive tolerance | 10% | 5% | 5% | 10% | 5% | 5% | 10% | 10% | 10% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Terminal surface | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) |
| Terminal pitch | 7.5 mm | 7.5 mm | 17.5 mm | 10 mm | 17.5 mm | 17.5 mm | 17.5 mm | 17.5 mm | 5 mm |
| Terminal shape | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE |
| width | 5.9 mm | 5.9 mm | 9.3 mm | 9.3 mm | 10.8 mm | 10.8 mm | 10.8 mm | 10.8 mm | 5.9 mm |
| Is it lead-free? | Lead free | - | Lead free | Lead free | Lead free | - | Lead free | - | Lead free |
| Factory Lead Time | 39 weeks | - | 43 weeks 1 day | 39 weeks | 43 weeks 1 day | - | 39 weeks | - | 39 weeks |