
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 2W, 820ohm, 5% +/-Tol, 300ppm/Cel, Through Hole Mount, AXIAL LEADED, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1635850702 |
| package instruction | AXIAL LEADED, ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Samacsys Description | 2W SM M/OX 5% 820R |
| Samacsys Manufacturer | TE Connectivity |
| Samacsys Modified On | 2020-10-06 19:21:52 |
| YTEOL | 6.4 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 235 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package shape | TUBULAR PACKAGE |
| method of packing | AMMO PACK |
| physical size | 16mm x 5.5mm |
| Rated power dissipation(P) | 2 W |
| resistance | 820 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR |
| surface mount | NO |
| technology | METAL OXIDE FILM |
| Temperature Coefficient | 350 ppm/°C |
| Terminal shape | WIRE |
| Tolerance | 5% |
