
Film Capacitor, Polystyrene, 63V, 2.5% +Tol, 2.5% -Tol, 0.000082uF, Through Hole Mount, AXIAL LEADED
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1986433490 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 0.000082 µF |
| Capacitor type | FILM CAPACITOR |
| dielectric materials | POLYSTYRENE |
| JESD-609 code | e3 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 2.5% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package shape | TUBULAR PACKAGE |
| positive tolerance | 2.5% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 63 V |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin (Sn) |
| Terminal shape | WIRE |