CAPACITOR, TANTALUM, SOLID, POLARIZED, 16V, 68uF, SURFACE MOUNT, 2917, CHIP
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1918691883 |
| package instruction | , 2917 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 68 µF |
| Capacitor type | TANTALUM CAPACITOR |
| dielectric materials | TANTALUM (DRY/SOLID) |
| JESD-609 code | e4 |
| leakage current | 0.011 mA |
| Manufacturer's serial number | B45195-E |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| negative tolerance | 20% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| method of packing | TR, 7 INCH |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 16 V |
| size code | 2917 |
| surface mount | YES |
| Delta tangent | 0.06 |
| Terminal surface | GOLD |
| Terminal shape | WRAPAROUND |

| B45195-E3686-M409 | B45195-E2157-K409 | B45195-E2476-K406 | B45195-E2476-K409 | B45195-R2476-K406 | B45195-R2476-K409 | B45195-R3686-M406 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | CAPACITOR, TANTALUM, SOLID, POLARIZED, 16V, 68uF, SURFACE MOUNT, 2917, CHIP | CAPACITOR, TANTALUM, SOLID, POLARIZED, 10V, 150uF, SURFACE MOUNT, 2917, CHIP | CAPACITOR, TANTALUM, SOLID, POLARIZED, 10V, 47uF, SURFACE MOUNT, 2917, CHIP | CAPACITOR, TANTALUM, SOLID, POLARIZED, 10V, 47uF, SURFACE MOUNT, 2917, CHIP | CAPACITOR, TANTALUM, SOLID, POLARIZED, 10V, 47uF, SURFACE MOUNT, 2917, CHIP | CAPACITOR, TANTALUM, SOLID, POLARIZED, 10V, 47uF, SURFACE MOUNT, 2917, CHIP | CAPACITOR, TANTALUM, SOLID, POLARIZED, 16V, 68uF, SURFACE MOUNT, 2917, CHIP |
| package instruction | , 2917 | , 2917 | , 2917 | , 2917 | , 2917 | , 2917 | , 2917 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknow | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| capacitance | 68 µF | 150 µF | 47 µF | 47 µF | 47 µF | 47 µF | 68 µF |
| Capacitor type | TANTALUM CAPACITOR | TANTALUM CAPACITOR | TANTALUM CAPACITOR | TANTALUM CAPACITOR | TANTALUM CAPACITOR | TANTALUM CAPACITOR | TANTALUM CAPACITOR |
| dielectric materials | TANTALUM (DRY/SOLID) | TANTALUM (DRY/SOLID) | TANTALUM (DRY/SOLID) | TANTALUM (DRY/SOLID) | TANTALUM (DRY/SOLID) | TANTALUM (DRY/SOLID) | TANTALUM (DRY/SOLID) |
| JESD-609 code | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 |
| leakage current | 0.011 mA | 0.015 mA | 0.0047 mA | 0.0047 mA | 0.0047 mA | 0.0047 mA | 0.011 mA |
| Manufacturer's serial number | B45195-E | B45195-E | B45195-E | B45195-E | B45195-R | B45195-R | B45195-R |
| Installation features | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| negative tolerance | 20% | 10% | 10% | 10% | 10% | 10% | 20% |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE |
| method of packing | TR, 7 INCH | TR, 7 INCH | TR, 13 INCH | TR, 7 INCH | TR, 13 INCH | TR, 7 INCH | TR, 13 INCH |
| polarity | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED |
| positive tolerance | 20% | 10% | 10% | 10% | 10% | 10% | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 16 V | 10 V | 10 V | 10 V | 10 V | 10 V | 16 V |
| size code | 2917 | 2917 | 2917 | 2917 | 2917 | 2917 | 2917 |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Delta tangent | 0.06 | 0.08 | 0.06 | 0.06 | 0.06 | 0.06 | 0.06 |
| Terminal surface | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD |
| Terminal shape | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND |
| Objectid | 1918691883 | - | 1918691868 | 1918691869 | 1918691928 | 1918691929 | 1918691946 |