D Latch, 1-Func, 8-Bit, CDFP20
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 1167329855 |
| package instruction | DFP, FL20,.3 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| JESD-30 code | R-XDFP-F20 |
| JESD-609 code | e0 |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | D LATCH |
| MaximumI(ol) | 0.064 A |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DFP |
| Encapsulate equivalent code | FL20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| power supply | 5 V |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 5.2 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |