
operational amplifiers - Op amps dual 1.2ua max single-supply
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP8,.3 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 6 weeks |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.00002 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.00001 µA |
| Minimum Common Mode Rejection Ratio | 60 dB |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 60 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 4000 µV |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 9.375 mm |
| low-bias | YES |
| low-dissonance | NO |
| micropower | YES |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Negative supply voltage upper limit | -6 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -2.5 V |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | +-2.5/+-5/10 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.572 mm |
| minimum slew rate | 0.003 V/us |
| Nominal slew rate | 5000 V/us |
| Maximum slew rate | 0.003 mA |
| Supply voltage upper limit | 6 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 2.5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 8 kHz |
| Minimum voltage gain | 100000 |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |