General Purpose Inductor, 2.2uH, 5%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 1812, CHIP, 1812
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | API Delevan |
| package instruction | 1812 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| uppercase and lowercase codes | 1812 |
| structure | Rectangular |
| core material | Ferrite |
| DC Resistance | 0.7 Ω |
| Nominal inductance(L) | 2.2 µH |
| Inductor Applications | RF INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package height | 3.4 mm |
| Package length | 4.83 mm |
| Package form | SMT |
| Package width | 3.4 mm |
| method of packing | TR, 13 Inch |
| Minimum quality factor (at nominal inductance) | 50 |
| Maximum rated current | 0.535 A |
| Guideline | M83446/39 |
| self resonant frequency | 55 MHz |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | NO |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal location | DUAL ENDED |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| Tolerance | 5% |
| Base Number Matches | 1 |