
CAPACITOR, TANTALUM, SOLID, POLARIZED, 6 V, 3.3 uF, THROUGH HOLE MOUNT, AXIAL LEADED, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Vishay |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| capacitance | 3.3 µF |
| Capacitor type | TANTALUM CAPACITOR |
| diameter | 3.43 mm |
| dielectric materials | TANTALUM (DRY/SOLID) |
| JESD-609 code | e3 |
| leakage current | 0.0005 mA |
| length | 7.26 mm |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 20% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package shape | TUBULAR PACKAGE |
| Package form | Axial |
| method of packing | TR, 13 INCH |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 6 V |
| Guideline | MIL-PRF-39003 |
| surface mount | NO |
| Delta tangent | 0.04 |
| Terminal surface | Tin (Sn) |
| Terminal shape | WIRE |
| Base Number Matches | 1 |