
AC/DC CONVERTER 24V 10W
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | TDK-LAMBDA |
| package instruction | MODULE-4 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Is Samacsys | N |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | AC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE |
| Certification | CSA, EN, UL |
| control mode | VOLTAGE-MODE |
| Efficiency (main output) | 87% |
| Maximum input voltage | 264 V |
| Minimum input voltage | 85 V |
| Nominal input voltage | 110 V |
| JESD-30 code | R-XXMA-X4 |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 4 |
| Maximum operating temperature | 71 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Maximum output current | 0.42 A |
| Nominal output voltage | 24 V |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | XMA |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| Protect | OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE |
| surface mount | NO |
| technology | HYBRID |
| Temperature level | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal form | UNSPECIFIED |
| Terminal location | UNSPECIFIED |
| Maximum total power output | 10 W |
| Fine-tuning/adjustable output | NO |
| Base Number Matches | 1 |