
Microcontroller, 8-Bit, FLASH, M8C CPU, 25.2MHz, CMOS, 7 X 7 MM, 0.90 MM HEIGHT, LEAD FREE, QFN-48
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Cypress Semiconductor |
| Parts packaging code | QFN |
| package instruction | HVQCCN, LCC48,.27SQ,20 |
| Contacts | 48 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Is Samacsys | N |
| Has ADC | YES |
| Address bus width | |
| bit size | 8 |
| CPU series | M8C |
| maximum clock frequency | 25.2 MHz |
| DAC channel | NO |
| DMA channel | NO |
| External data bus width | |
| JESD-30 code | S-XQCC-N48 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 7 mm |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Number of I/O lines | 36 |
| Number of terminals | 48 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| PWM channel | NO |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | HVQCCN |
| Encapsulate equivalent code | LCC48,.27SQ,20 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 1.8/3.3 V |
| Certification status | Not Qualified |
| RAM (bytes) | 2048 |
| rom(word) | 32768 |
| ROM programmability | FLASH |
| Maximum seat height | 1 mm |
| speed | 25.2 MHz |
| Maximum slew rate | 3.1 mA |
| Maximum supply voltage | 3.6 V |
| Minimum supply voltage | 1.71 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| width | 7 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER |
| Base Number Matches | 1 |