
SINGLE COLOR LED, BLUE, 2.9mm,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Kingbright |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| color | BLUE |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.05 A |
| Lens type | WATER CLEAR |
| Nominal luminous intensity | 55 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 4.6 mm |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 430 nm |
| shape | ROUND |
| size | 2.9 mm |
| surface mount | NO |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| perspective | 20 deg |