
3V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 0.5V DROPOUT, PBCY3, TO-92, 3 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | STMicroelectronics |
| Parts packaging code | TO-92 |
| package instruction | TO-92, 3 PIN |
| Contacts | 3 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Adjustability | FIXED |
| Maximum drop-back voltage 1 | 0.5 V |
| Nominal dropback voltage 1 | 0.2 V |
| Maximum absolute input voltage | 20 V |
| Maximum input voltage | 18 V |
| Minimum input voltage | 3.7 V |
| JESD-30 code | O-PBCY-T3 |
| JESD-609 code | e3 |
| Maximum grid adjustment rate | 0.02% |
| Maximum load regulation | 0.025% |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Working temperatureTJ-Max | 125 °C |
| Working temperature TJ-Min | -40 °C |
| Maximum output current 1 | 0.1 A |
| Maximum output voltage 1 | 3.12 V |
| Minimum output voltage 1 | 2.88 V |
| Nominal output voltage 1 | 3 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TO-92 |
| Encapsulate equivalent code | SIP3,.1,50 |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| method of packing | AMMO PACK |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Regulator type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Terminal surface | Tin (Sn) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Maximum voltage tolerance | 4% |
| Base Number Matches | 1 |