1.5V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 1.4V DROPOUT, PSSO2, PLASTIC, D2PAK-3
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Motorola ( NXP ) |
| Parts packaging code | D2PAK |
| package instruction | TO-263, |
| Contacts | 3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum drop-back voltage 1 | 1.4 V |
| Maximum input voltage | 7 V |
| Minimum input voltage | 3 V |
| JESD-30 code | R-PSSO-G2 |
| length | 10.02 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Working temperatureTJ-Max | 125 °C |
| Working temperature TJ-Min | |
| Maximum output voltage 1 | 1.53 V |
| Minimum output voltage 1 | 1.47 V |
| Nominal output voltage 1 | 1.5 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TO-263 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Regulator type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Maximum seat height | 4.572 mm |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | SINGLE |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 9.1945 mm |