
Power MOSFET 800 V, 4.3 A, 2.5 Ohm Single N-Channel
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | ON Semiconductor |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Is Samacsys | N |
| Configuration | Single |
| Maximum drain current (Abs) (ID) | 4.3 A |
| FET technology | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR |
| Operating mode | ENHANCEMENT MODE |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Polarity/channel type | N-CHANNEL |
| Maximum power dissipation(Abs) | 36 W |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Copper/Silver/Nickel (Sn/Cu/Ag/Ni) |
| Base Number Matches | 1 |