Brushless DC Motor Controller, 0.6A, BIPolar, PDSO10, 0.150 INCH, MSOP-8
| Parameter Name | Attribute value |
| Parts packaging code | MSOP |
| package instruction | TSSOP, SSOP20,.25 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | BRUSHLESS DC MOTOR CONTROLLER |
| JESD-30 code | S-PDSO-G10 |
| length | 3 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 10 |
| Maximum operating temperature | 90 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Maximum output current | 0.6 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP |
| Encapsulate equivalent code | SSOP20,.25 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| power supply | 12 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.1 mm |
| Maximum supply current (Isup) | 14 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 14 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2.2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 3 mm |
| Base Number Matches | 1 |