
HCMOS/TTL Output Clock Oscillator, 36.288MHz Nom
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| package instruction | ROHS AND REACH COMPLIANT, HERMETIC SEALED, CERAMIC PACKAGE-4 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Is Samacsys | N |
| Other features | STANDBY; ENABLE/DISABLE FUNCTION; BULK |
| maximum descent time | 6 ns |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| frequency stability | 50% |
| JESD-609 code | e4 |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Nominal operating frequency | 36.288 MHz |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Oscillator type | HCMOS/TTL |
| Output load | 50 pF |
| physical size | 7.2mm x 5.2mm x 1.4mm |
| longest rise time | 6 ns |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| maximum symmetry | 45/55 % |
| Terminal surface | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier |
| Base Number Matches | 1 |