
(1-1827875-0) DYNAMIC 1200D HDR ASSY V 20PXBLACK GOLD
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | TE Connectivity |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1747242414 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Samacsys Description | Header,vert 20w,Tab 2.5mm,X-key,1200D |
| Samacsys Manufacturer | TE Connectivity |
| Samacsys Modified On | 2020-10-16 06:25:33 |
| YTEOL | 7.57 |
| Other features | POLARIZED, SHROUDED |
| Board mount options | SOLDERABLE RETENTION CLIPS |
| body width | 0.445 inch |
| subject depth | 0.49 inch |
| body length | 1.087 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | RECTANGULAR POWER CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact completed and terminated | NOT APPLICABLE |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| DIN compliance | NO |
| Electromagnetic interference shielding | NO |
| empty shell | YES |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED POLYESTER |
| MIL compliance | NO |
| Power Connector Ratings | 5A |
| Mixed contacts | NO |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| Number of ports | 1 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| Panel mounting | NO |
| Plating thickness | 15u inch |
| polarization key | POLARIZED |
| Rated current (signal) | 5 A |
| Guideline | UL |
| Terminal pitch | 2.5 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 20 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |