
8 CONTACT(S), FEMALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, CRIMP, RECEPTACLE
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | TE Connectivity |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Other features | AMPMODU |
| body width | 0.25 inch |
| subject depth | 0.79 inch |
| body length | 1.248 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contactor design | STRIP OR LOOSE |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED |
| contact mode | RECTANGULAR |
| DIN compliance | NO |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insulation resistance | 50000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | THERMOPLASTIC |
| MIL compliance | NO |
| Manufacturer's serial number | 87025 |
| Plug contact pitch | 0.156 inch |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | CABLE |
| Number of rows loaded | 1 |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| Rated current (signal) | 5 A |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 3.96 mm |
| Termination type | CRIMP |
| Total number of contacts | 8 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
| Base Number Matches | 1 |