
(1589688-7) TCM019PC2DC120B = Circular
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Nanonics |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 8000984990 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | CIRCULAR CONNECTOR |
| Contactor design | PREASSEM CONN |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| Coupling type | THREADED |
| DIN compliance | NO |
| Electromagnetic interference shielding | NO |
| empty shell | YES |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| MIL compliance | NO |
| Power Connector Ratings | 115/230VAC |
| Mixed contacts | NO |
| Installation type | CABLE |
| Number of connectors | ONE |
| Number of ports | 1 |
| Maximum operating temperature | 200 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| Panel mounting | NO |
| Shell surface | NICKEL |
| Shell material | ALUMINUM ALLOY |
| Terminal pitch | 0.64 mm |
| Total number of contacts | 19 |
| Maximum wire diameter | 30 AWG |