HEADER CONNECTOR,PCB MNT,PLUG,160 CONTACTS,SKT,0.05 PITCH,PC TAIL TERMINAL,BLACK
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | TE Connectivity |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| body width | 0.315 inch |
| subject depth | 0.217 inch |
| body length | 4.547 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU |
| Contact completed and terminated | GOLD |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 35 mΩ |
| Contact style | BELLOWED TYPE |
| Dielectric withstand voltage | 250VAC V |
| Durability | 2000 Cycles |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED NYLON |
| Manufacturer's serial number | 176368 |
| Plug contact pitch | 0.05 inch |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 4 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 1.905 mm |
| Plating thickness | 12u inch |
| polarization key | D-SHAPE |
| Rated current (signal) | 1 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.122 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 160 |
| Base Number Matches | 1 |