
Board Connector, 20 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.039 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, LEAD FREE
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Molex |
| package instruction | LEAD FREE |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Factory Lead Time | 16 weeks |
| Samacsys Confidence | 4 |
| Samacsys Status | Released |
| Samacsys PartID | 293929 |
| Samacsys Pin Count | 22 |
| Samacsys Part Category | Connector |
| Samacsys Package Category | Other |
| Samacsys Footprint Name | 501190-2027-1 |
| Samacsys Released Date | 2019-05-27 10:37:26 |
| Is Samacsys | N |
| Other features | PICO-CLASP |
| body width | 0.263 inch |
| subject depth | 0.213 inch |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | GOLD |
| Contact completed and terminated | Gold (Au) |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| DIN compliance | NO |
| Dielectric withstand voltage | 350VAC V |
| Durability | 30 Cycles |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insulation resistance | 100000000 Ω |
| JESD-609 code | e4 |
| MIL compliance | NO |
| Plug contact pitch | 0.039 inch |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 5.588 mm |
| Plating thickness | 4u inch |
| polarization key | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 1 A |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 1 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 20 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
| Base Number Matches | 1 |