SPST, 2 Func, 1 Channel, CMOS, CDIP14, FRIT SEALED, CERDIP-14
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Rochester Electronics |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SPST |
| JESD-30 code | R-GDIP-T14 |
| length | 19.43 mm |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of channels | 1 |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 14 |
| Nominal off-state isolation | 70 dB |
| Maximum on-state resistance (Ron) | 70 Ω |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| Maximum disconnect time | 500 ns |
| Maximum connection time | 500 ns |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |
