General Purpose Inductor, 47uH, 5%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 1210, CHIP, 1210
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | API Delevan |
| package instruction | 1210 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| uppercase and lowercase codes | 1210 |
| structure | Shielded |
| core material | FERRITE |
| DC Resistance | 5.5 Ω |
| Nominal inductance(L) | 47 µH |
| Inductor Applications | RF INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| JESD-609 code | e0 |
| Manufacturer's serial number | S1210 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package height | 2.315 mm |
| Package length | 3.255 mm |
| Package form | SMT |
| Package width | 2.41 mm |
| method of packing | TR |
| Minimum quality factor (at nominal inductance) | 40 |
| Maximum rated current | 0.171 A |
| self resonant frequency | 10 MHz |
| series | S1210 |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | YES |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn63Pb37) |
| Terminal location | DUAL ENDED |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| Test frequency | 2.5 MHz |
| Tolerance | 5% |
| Base Number Matches | 1 |