
SPST, 4 Func, 1 Channel, CMOS, PDIP14, DIP-14
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | New Japan Radio Co., Ltd.. |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP-14 |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Is Samacsys | N |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SPST |
| JESD-30 code | R-PDIP-T14 |
| JESD-609 code | e6 |
| length | 19 mm |
| normal position | NO |
| Number of channels | 1 |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 14 |
| Nominal off-state isolation | 50 dB |
| On-state resistance matching specifications | 15 Ω |
| Maximum on-state resistance (Ron) | 1050 Ω |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| output | SEPARATE OUTPUT |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5/15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.7 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 18 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| Maximum disconnect time | 70 ns |
| Maximum connection time | 70 ns |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | TIN BISMUTH |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |