Multifunction Peripheral, CMOS, PQFP128, PLASTIC, QFP-128
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | QFP |
| package instruction | FQFP, |
| Contacts | 128 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Address bus width | 4 |
| boundary scan | NO |
| Bus compatibility | PCI |
| maximum clock frequency | 48 MHz |
| External data bus width | 4 |
| JESD-30 code | R-PQFP-G128 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 20 mm |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Number of I/O lines | 59 |
| Number of terminals | 128 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | FQFP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK, FINE PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 3.15 mm |
| Maximum supply voltage | 3.6 V |
| Minimum supply voltage | 3 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | TIN |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 14 mm |