Operational Amplifier, 2 Func, 500uV Offset-Max, CMOS, PDIP8, DIP-8
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Burr-Brown |
| package instruction | DIP-8 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.00001 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.00001 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 86 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 500 µV |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 9.59 mm |
| low-bias | YES |
| low-dissonance | YES |
| micropower | YES |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.33 mm |
| Nominal slew rate | 0.03 V/us |
| Maximum slew rate | 0.068 mA |
| Supply voltage upper limit | 7.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 100 kHz |
| Minimum voltage gain | 31600 |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |