CONNECTOR,DIN-41612,PCB MNT,PLUG,32 CONTACTS,SKT,0.2 PITCH,PC TAIL TERMINAL
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | TE Connectivity |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| body width | 0.579 inch |
| subject depth | 0.788 inch |
| body length | 3.74 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | BOARD EURO CONNECTOR |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| DIN compliance | YES |
| Dielectric withstand voltage | 1500VAC V |
| Insulation resistance | 1000000000000 Ω |
| Insulator color | GRAY |
| insulator material | GLASS FILLED POLYCARBONATE |
| Plug contact pitch | 0.2 inch |
| Match contact row spacing | 0.15 inch |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Loaded row name | Z,B |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 3 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 5.08 mm |
| Rated current (signal) | 1.5 A |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.157 inch |
| Terminal pitch | 5.08 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 32 |
| Base Number Matches | 1 |