
Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 13.22567MHz Nom
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 8339120381 |
| package instruction | HC49, 2 PIN |
| Reach Compliance Code | compliant |
| YTEOL | 6.43 |
| Other features | TR |
| Ageing | 3 PPM/YEAR |
| Crystal/Resonator Type | PARALLEL - FUNDAMENTAL |
| Drive level | 1000 µW |
| frequency stability | 0.002% |
| frequency tolerance | 20 ppm |
| load capacitance | 12 pF |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Nominal operating frequency | 13.22567 MHz |
| Maximum operating temperature | 60 °C |
| Minimum operating temperature | -10 °C |
| physical size | L11.05XB4.65XH13.46 (mm)/L0.435XB0.183XH0.53 (inch) |
| Series resistance | 35 Ω |
| surface mount | NO |
