Microcontroller, 8-Bit, Z8 CPU, 25MHz, CMOS, PDIP48,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 113907630 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| YTEOL | 6.68 |
| bit size | 8 |
| CPU series | Z8 |
| JESD-30 code | R-PDIP-T48 |
| length | 62.17 mm |
| Number of terminals | 48 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP48,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified |
| RAM (bytes) | 272 |
| speed | 25 MHz |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 15.24 mm |