
board to board & mezzanine connectors 21pos vert plug
| Parameter Name | Attribute value |
| Manufacture | FCI |
| Product Category | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS | Yes |
| Pitch | 1 mm |
| Mounting Angle | Vertical |
| Number of Positions | 21 |
| Number of Rows | 2 |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Palladium Nickel |
| Voltage Rating | 500 V |
| Current Rating | 1 A |
| Termination Style | SMD |
| Packaging | Tube |
| Factory Pack Quantity | 39 |
