CAPACITOR, FILM/FOIL
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1540083953 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 7.05 |
| Other features | SAFETY CLASS X2 |
| capacitance | 3.3 µF |
| Capacitor type | FILM CAPACITOR |
| dielectric materials | POLYPROPYLENE |
| high | 28.5 mm |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 41.5 mm |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 10% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 110 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package form | Radial |
| method of packing | BULK |
| positive tolerance | 10% |
| Rated (AC) voltage (URac) | 310 V |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 630 V |
| Guideline | IEC60384-14 |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | TIN |
| Terminal pitch | 37.5 mm |
| Terminal shape | WIRE |
| width | 16 mm |