
Fixed Positive LDO Regulator, 2.85V, CMOS, PDSO5, SOT-23, 5 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1205860068 |
| Parts packaging code | SOT-23 |
| package instruction | SOT-23, 5 PIN |
| Contacts | 5 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum input voltage | 10 V |
| Minimum input voltage | 2.6 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G5 |
| length | 2.9 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 5 |
| Maximum output current 1 | 0.3 A |
| Maximum output voltage 1 | 2.8785 V |
| Minimum output voltage 1 | 2.8215 V |
| Nominal output voltage 1 | 2.85 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | LSSOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Regulator type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Maximum seat height | 1.3 mm |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.95 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Maximum voltage tolerance | 1% |
| width | 1.6 mm |