D-sub standard connectors
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | CONEC |
| package instruction | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Other features | CONTACT FINISH: GOLD FLASH OVER NICKEL |
| Assembly name | CONTACT |
| Connector bracket type | CONNECTOR ACCESSORY |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| DIN compliance | NO |
| IEC compliance | NO |
| MIL compliance | NO |
| Material | PHOSPHOR BRONZE |
| Installation method | STRAIGHT |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Rated current | 7.5 A |
| Terminal type | CRIMP |
| Maximum wire diameter | 24 AWG |
| Minimum wire diameter | 28 AWG |
| Base Number Matches | 1 |