RES,TAPPED,WIREWOUND,20K OHMS,5% +/-TOL
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1193429166 |
| package instruction | Panel Mount, |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Lead length | 6.35 mm |
| Manufacturer's serial number | 5401 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Package diameter | 36.5 mm |
| Package length | 24.2 mm |
| Package form | Panel Mount |
| Rated power dissipation(P) | 2 W |
| resistance | 20000 Ω |
| Resistor type | POTENTIOMETER |
| rotation angle | 354 deg |
| series | 5401 |
| technology | WIRE WOUND |
| Tolerance | 5% |