
Interface Circuit,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 8079175000 |
| package instruction | HVQCCN, |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Samacsys Description | Sensor and Detector Interface 1.8mA SPI Interface |
| Samacsys Manufacturer | Holt Integrated Circuits Inc. |
| Samacsys Modified On | 2021-08-25 06:26:47 |
| Interface integrated circuit type | INTERFACE CIRCUIT |
| JESD-30 code | S-PQCC-N40 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 6 mm |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 40 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | HVQCCN |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| Maximum seat height | 1 mm |
| Maximum supply voltage | 3.47 V |
| Minimum supply voltage | 3.13 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD |
| width | 6 mm |