
Z-PACK HS3 HDR ASY 10R 50P
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | AMP |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 2069172802 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 26 weeks 5 days |
| YTEOL | 7.9 |
| Other features | Z-PACK |
| Board mount options | COMPLIANT BOARDLOCK |
| subject depth | 0.47 inch |
| body length | 0.945 inch |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact completed and terminated | Tin (Sn) |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED |
| DIN compliance | NO |
| Electromagnetic interference shielding | NO |
| empty shell | YES |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED POLYESTER |
| JESD-609 code | e3 |
| MIL compliance | NO |
| Power Connector Ratings | 1.15A |
| Match contact row spacing | 0.078 inch |
| Mixed contacts | NO |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| Number of ports | 1 |
| Number of rows loaded | 10 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| Panel mounting | NO |
| Plating thickness | 19.68u inch |
| polarization key | POLARIZED |
| Rated current (signal) | 1.15 A |
| Guideline | UL |
| Terminal length | 0.146 inch |
| Terminal pitch | 2.5 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 50 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |